


Мария Пиргова е политолог, преподавател в Софийския университет. Тя бе един от лекторите на семинара на БСП в Пловдив този уикенд. Потърсихме я за коментар на актуалната политическа обстановка...
- Г-жо Пиргова, Мая Манолова и Кирил Добрев създават нова платформа в БСП – „Мислещи, образовани, лидери” (МОЛ). Каква е според Вас скритата идея на това ново обединение?
- Различни крила в БСП търсят начин за активизиране, за внасяне на повече мобилизация в предстоящите местни избори и дават различни идеи в рамките на партията. Не виждам някакъв особен скрит смисъл, тъй като и Мая Манолова, и Кирил Добрев са явна опозиция на настоящия председател на партията. По-скоро има открит смисъл – с нови идеи искат да привлекат на своя страна активни хора за работа на местно ниво.
- Очаква се скоро Конгрес на БСП. Дали това е подготовка за смяна на лидера на партията?
- Не, не очаквам в никакъв случай смяна на лидера. Аз и на семинара в Пловдив не видях такива тенденции. Напротив – видях едно сериозно утвърждаване на председателя Миков. Той бе подкрепен от Сергей Станишев и от членовете на Изпълнителното бюро. По-скоро се търсиха начини за мобилизация на партията. Отвън се внушава, че тя е в криза, а всъщност БСП е в много по-добра кондиция, отколкото е дясното пространство. Това бе констатирано и от десните лектори, които бяха там. Крайно време беше партията да обяви, че в нея се извършват мобилизационни и организационни промени. В Пловдив бе дадена и много критична оценка на управлението, а моята преценка е, че ще се върви към предсрочни избори. И те няма да бъдат предизвикани от БСП, а от слабостта на правителството, от несправянето с доста задачи, които то си постави. Правителството обяви в програмата си, че няма да прави реформи. БСП трябва да се готви за предсрочни избори, тъй като ще бъде изненадана от слабостите на кабинета и несправянето му с много трудни задачи.
- Кое точно ще бутне кабинета?
- Според мен той ще се самобутне заради несправяне със здравната реформа, с отказа от реформи в администрацията, отказа от нормални решения в енергетиката срещу монополите. Пенсионната реформа се затлачва, вместо да се решава...
- Кога ще падне кабинетът?
- Аз не смятам, че ще падне ей така – от само себе си, защото кабинетът се е гарантирал с едни осем милиарда дълг и управляващото мнозинство много добре знае, че има пари за харчене. От друга страна обаче изхарчването на тези пари по най-елементарен начин и ограбването им ще създаде проблеми на правителството с гражданите. Гражданите не могат да се оставят на произвола на монополите, на произвола на работодателите, без никаква защита на трудовите права, без никакви профсъюзни действия. Оттам ще дойдат проблемите на правителството.
- Т.е. очаквате протести, които да съборят кабинета?
- Да, включително и това очаквам – протести, които няма да бъдат специално организирани от някого, но стъпката една напред, една назад – не е ефективна политика. Това е малко в стил „Бойко Борисов”. Ще приватизираме „БДЖ Товарни превози” – няма да ги приватизираме, ще махаме жп линии – няма да ги махаме, ще правим някаква реформа в здравеопазването – няма да я правим... Предстоящите местни избори също ще предизвикат напрежение – как ще се идентифицират като различни партии Реформаторският блок, ГЕРБ, с какви кандидати ще се явяват – с общи или с различни... А през всичкото това време аз смятам, че БСП ще върви към консолидация независимо от обявяваните вътрешни фракции, защото БСП си е партия на фракциите и това за никого не е изненада.
- Ще има ли избори „2 в 1” наесен?
- Трудно може да се предвиди. Казват, че е рано да се каже, но БСП според мен трябва да поемат инициативата за предизвикване на избори „2 в 1”.
- Очаквате ли Бойко Борисов да се кандидатира за президент?
- Обезателно ще се кандидатира. Разбира се, всичко зависи от поведението на правителството и от неговата сложна коалиционна политика. Засега аз смятам, че той интуитивно напипва добре поведението си. Обстановката обаче е достатъчно сложна, за да се предвиди кое, кога и как ще се случи. Лично аз смятам, че БСП трябва да се бори за предсрочни избори предвид слабостта на това управление и невъзможността то да се справи с размаха на фигури като шефа на митниците, Пеевски, олигарсите, работодателите, КРИБ... Всеки прави доста повече, отколкото би трябвало да си позволява в границите на държавния интерес. Струва ми се, че Бойко Борисов изпуска властта в това отношение – позволява им повече, за да иска президентска подкрепа. И това вероятно ще му изиграе лоша шега.
- Очаквате ли ДПС да подкрепи Борисов за президент?
- Очаквам, да. Аз смятам, че те са в негласен съюз. Сложните бизнес отношения може да поведат нещата обаче в много страни. Най-неприятното е, че ако забележите и проследите дори с една диаграма движението на икономиката по време на правителството на Орешарски и движението й сега – ще видите, че Орешарски е създал много по-добри условия за икономика. Тогава държавата се разплащаше нормално, той остави бизнеса свободен. А при второто правителство на Борисов рекетът към бизнеса се върна, както и фактически рестриктивната политика на Дянков. На много места администрацията действа изцяло на партиен принцип. Не може да има партиен свръхконтрол, какъвто налага правителството на Борисов.
- При евентуална коалиция на АБВ и БСП има ли вероятност Георги Първанов да се върне в БСП и да стане отново на лидер на партията?
- Мисля, че Георги Първанов не е актуален проблем за БСП. Виждам го и по поведението на общинските председатели и кметовете на БСП. Смятам, че БСП е силно разочарована от правителството на Борисов, а оттам и от поведението на Първанов. Вече се вижда, че влизането на АБВ в кабинета е грешка. Ако допреди два месеца имаше членове на ръководството на БСП, които искаха да бъдат в това управление, сега вече казват – слава Богу, че не влязохме вътре. Така че Първанов ще върви по собствената си допирателна – далеч от БСП. Как ще се развие политическата му кариера – не знам, но коалиция между АБВ и БСП просто вече няма никаква основа. Аз виждам и защитници на Първанов, които казват – слава Богу, че не влязохме в това правителство, което се оказа неспособно за нищо. И за съжаление Ивайло Калфин трябва да понесе всичките негативи.